W dniach 20-26.06.201 roku dr Jolanta Jarczyńska i dr Lidia Hendler oraz mgr Maja Łoś (I rok studiów doktoranckich) i Katarzyna Kiedrowska (aktualnie absolwentka V roku pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej) uczestniczyły w „Tygodniu Międzynarodowym” organizowanym przez HES-SO (Haute Ecole Spécialisée de Suise Ocidentale) w Sierre w Szwajcarii.
Tematem przewodnim wszystkich wykładów i warsztatów w całym tygodniu były problemy kobiet i ich prawa. W corocznym międzynarodowym spotkaniu uczestniczyli reprezentanci Francji, Portugalii, Polski, RPA, Indii, Argentyny, Izraela, Niemiec oraz Mauritiusa.
Nasze studentki miały m.in. możliwość uczestniczenia w dwóch całodziennych warsztatach. Pierwszy, poprowadzony przez Caroline Wanjiku Kihato z University of the Witwatersrand w Johannesburgu nosił tytuł: A picture speaks a thousand words’: exploring women’s migration in Johannesburg through visual diaries (Obraz przemawia tysiącem słów: poznawanie kobiet-imigrantów w Johannesburgu poprzez ich wizualne pamiętniki); drugi poprowadził Elvis Thomas z College of Social Work w Mumbayu nosił tytuł: Women’s status in India (Statut kobiet w Indiach).
Studenci szwajcarscy mogli z kolei poznać sposób pracy naszych nauczycieli akademickich, podczas prowadzonych przez dr Jolantę Jarczyńską i dr Lidię Hendler warsztatów pt. I’m a contemporary woman – I take care of and I respect my rights (Jestem współczesną kobietą – szanuję i dbam o moje prawa). Wykorzystując wiele metod aktywizujących starały się przybliżyć studentom sytuację polskich kobiet, nie omijając takich problemów, jak stereotypy płciowe czy przemoc domowa. Uczestnicy warsztatu mogli też poznać kilka technik zachowań asertywnych.
Ponadto dr Jarczyńskai dr Hendlermiały za zadanie wystąpić w tzw. „Dniu otwartym” Tygodnia Międzynarodowego, w którym to zebrani w Auli HES-SO studenci i przedstawiciele różnych instytucji społecznych mogli wysłuchać prelekcji i wykładów wszystkich zaproszonych z wielu stron świata gości. Przedstawicielki naszego zakładu mówiąc o sytuacji kobiet polskich nawiązały do wpływu komunizmu na polskie społeczeństwo i w zarysie omówiły przemiany po 1989 roku w kontekście praw kobiet. Zaprezentowały też nasz Uniwersytet i kierunek badań prowadzonych w Zakładzie Pedagogiki Opiekuńczej z Profilaktyką Społeczną.
Poza stroną naukową organizatorzy zadbali również o stworzenie przyjaznej płaszczyzny wymiany kulturowej między uczestnikami spotkania oraz o możliwość poznania choćby kilku niezwykłych miejsc w kantonie Valais (spacer po górach, zwiedzanie najwyższej na świecie tamy, podziwianie najstarszych w Europie organów kościelnych). Nie zabrakło czasu na nieformalne rozmowy z przedstawicielami Izraela, Indii, Wyspy Mauritius, Argentyny i in.