Katedra Pedagogiki Opiekuńczej i Profilaktyki Społecznej
Finał projektu naukowo-metodycznego realizowanego z Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym im. Ivana Franko w Drohobyczu (Ukraina) Finał projektu naukowo-metodycznego realizowanego z Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym im. Ivana Franko w Drohobyczu (Ukraina)

Finał projektu naukowo-metodycznego realizowanego z Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym im. Ivana Franko w Drohobyczu (Ukraina)

15 grudnia 2019 roku oficjalnie zakończył się dwuletni projekt pn. „Polsko-ukraińska współpraca naukowo-metodyczna na rzecz wspierania rozwoju systemu profilaktyki i kształcenia specjalistów w zakresie przeciwdziałania zachowaniom ryzykownym dzieci i młodzieży w Ukrainie” realizowany na rzecz Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego Ivana Franki w Drohobyczu (Ukraina). W tym miesiącu Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie potwierdziła przyjęcie sprawozdania końcowego z jego realizacji.

Ideą przewodnią projektu było wsparcie kadry akademickiej z PUPIF w Drohobyczu, polegające na dzieleniu się wynikam badań naukowych i rozwiązaniami w zakresie wykorzystywania ich do wprowadzania zmiany społecznej poprzez innowacyjną koncepcję kształcenia przyszłych kadr do realizacji zadań z zakresu profilaktyki uzależnień w społeczeństwie. Produkt końcowy projektu to moduł kształcenia przygotowujący studentów takich kierunków studiów jak praca socjalna, psychologia praktyczna i socjologia do pracy w dziedzinie profilaktyki zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży. Zgodnie z założeniami metodologicznymi projektu kadra akademicka z Uniwersytetu w Drohobyczu realizowała ten cel przy współudziale interesariuszy zewnętrznych - praktyków reprezentujących lokalne instytucje na co dzień realizujące cele profilaktyczne.

Zadania projektowe zrealizowano w dwóch etapach. W trakcie pierwszego kadra akademicka z PUPIF i profilaktycy-praktycy uczestniczyli w formach doskonalenia zawodowego służących zdobywaniu wiedzy i  rozwojowi kompetencji niezbędnych do projektowania i prowadzenia działań profilaktycznych zgodnie z aktualnym stanem wiedzy naukowej i obowiązującymi w UE standardami prowadzenia działań profilaktycznych. Ten etap miał służyć przygotowaniu merytorycznemu kadry akademickiej i profilaktyków–praktyków do opracowania koncepcji modułu kształcenia. Łącznie uczestnicy projektu wzięli udział w ponad 100 godzinach szkoleń (wykładów i warsztatów). Zrealizowano trzy seminaria naukowo-metodyczne, pięć wizyt studyjnych. Ponadto mając na uwadze deficyt w Ukrainie publikacji poświęconych profilaktyce zachowań ryzykownych opublikowano monografię wieloautorską pt. „Wczesna profilaktyka problemów w rozwoju psychospołecznym i ryzykownych zachowań dzieci i młodzieży” autorstwa Marii Deptuły, Alicji Potorskiej i Szymona Borsicha. Monografię przetłumaczono na j. ukraiński. Obydwie wersje językowe monografii w ramach zwiększania dostępności zostały przygotowane w wersji elektronicznej i papierowej. Papierowa wersja monografii w języku ukraińskim trafiła do kadr naukowych i profilaktyków w Zachodniej Ukrainie, ale także do bibliotek czterdziestu największych uniwersytetów państwowych w całej Ukrainie.

Podczas drugiego etapu projektu kadra akademicka z PUPIF opracowywała koncepcję i moduł kształcenia przy wsparciu naukowym i metodycznym realizatorów projektu. Etap ten zakończył się przygotowaniem pełnej dokumentacji koniecznej do wdrożenia innowacyjnego modułu kształcenia na PUPIF w Drohobyczu. Tym samym PUPIF stał się pierwszą uczelnią w Ukrainie, która opracowała innowacyjną koncepcję kształcenia kadr do realizacji zadań profilaktycznych, wpisując się tym samym w tworzenie pierwszych tego typu systemowych rozwiązań na poziomie szkolnictwa wyższego na rzecz rozwiązywania problemów społecznych wynikających z używania substancji psychoaktywnych i innych zachowań ryzykownych.

Bardziej szczegółowe informacje o przebiegu projektu można znaleźć w artykule:

https://apcz.umk.pl/czasopisma/index.php/SPI/article/view/SPI.2019.3.001/23945 

Realizacja projektu przysporzyła też wiele wartości dodanych, między innymi takich jak:

  • podpisanie Umowy o współpracy pomiędzy UKW i PUPIF;
  • popularyzacja projektu podczas międzynarodowych konferencji w Lizbonie, Kijowie i Krakowie;
  • wspólna publikacja S. Schudlo, W. Junik, K. Okulicz-Kozaryn;
  • współorganizacja konferencji naukowej z PUPIF;
  • współpraca w zakresie dalszego rozwoju kształcenia specjalistów profilaktyków w Ukrainie (aplikowanie przez PUPIF do Projektu Jean Monet w ramach Programu Erasmus+ z projektem ‘European Standards and Effective Practices of School-Based Prevention of Youth Risky Behaviour’ i zaproszenie W. Junik do zespołu realizatorów;
  • uzsykanie mobilności w ramach Programu Erasmus+ z udziałem PUPIF; 

Szczególne podziękowania kierujemy do Inicjatora współpracy polsko-ukraińskiej w zakresie profilaktyki uzależnień ks. Ihora Kozankievycha – dyrektora Fundacji Charytatywnej „Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyckiej Ukraińskiego Grecko-Katolickiego Kościoła” i Komisji ds. Trzeźwości w Ukraińskim Grecko-Katolickim Kościele, oraz do Pani prof. dr hab. Svietlany Shchudlo - koordynatorki projektu, kierownika Katedry Prawoznawstwa, Socjologii i Politologii PUPIF i Centrum Monitorowania Jakości Kształcenia PUPIF za ogromny wkład w rozwój współpracy i promocję naszych wspólnych działań w Ukrainie i w Polsce, a także do Autorów modułu dr Iriny Mirchuk, dr Valentiny Stets, dra Ihora Zubrytskyego i dr Aleksandry Kozankievych. Dziękujemy Władzom PUPIF Pani Rektor Nadii Skotnej i Panu Prorektorowi Jurijowi Vovkowi za dotychczasową współpracę, gotowość do jej połębiania i okazywaną nam gościnność podczas pobytów w Ukrainie.

Dziękujemy również pozostałym uczestnikom projektu: dr Lilii Vovk, dr Romanowi Havula oraz dr Lesii Smerechak, oraz Lidii Romanyk - tłumaczce, z PUPIF w Drohobyczu i praktykom-profilaktykom: Tarasowi Poturajowi, Aleksandrze Slavych, Mirosławie Horychko, Natalii Pankiv, Irinie Tomishchak.

Dziękujemy również Dyrekcji i Zespołowi Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za całokształt współpracy przy realizacji projektu. Panu Krzysztofowi Brzózka - byłemu dyrektorowi PARPA za zaproszenie do podjęcia współpracy polsko-ukraińskiej na rzecz rozwoju profilaktyki oraz wsparcie na każdym etapie realizacji projektu. Pani dr Katarzynie Okulicz-Kozaryn – kierownikowi Działu Edukacji Publicznej, Analiz i Współpracy z Zagranicą za opiekę merytoryczną nad projektem.

_______________________________________________

*Autorką i kierownikiem projektu była dr Wioletta Junik. Projekt był finansowany ze środków przyznanych w trybie konkursowym autorce projektu przez PARPA na realizację zadania nr 56/3.5/17/DEA pn. Współpraca zagraniczna mająca na celu rozwijanie systemu profilaktyki i kształcenia specjalistów w dziedzinie profilaktyki zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży na Ukrainie w latach 2017-2019 - (Umowa nr 36/56/3.5/17/DEA pomiędzy PARPA i UKW z dn. 21 września 2017 rok). Wysokość alokacji: 443.273 zł. Główny zespół realizatorów projektu stanowiły: prof. dr hab. Maria Deptuła, dr Jolanta Jarczyńska i dr Wioletta Junik. W częściowej realizacji zadań projektu wzięli udział zaproszeni specjaliści: mgr Alicja Potorska i mgr Szymon Borsich z naszej katedry, oraz mgr Anna Borucka z Krajowego Biura  do spraw Przeciwdziałania Narkomanii, dr Agnieszka Pisarska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii oraz mgr Marcin Sochocki z  Fundacji Poza Schematami w Warszawie, którym również składamy podziękowania za przyjęcie zaproszenia do współpracy. Podziękowania dla Pani Natalii Sierant-Świerblewskiej i Pani Karoliny Mucha z Działu Nauki UKW za profesjonalizm w administrowaniu projektem, dzięki którym kierownik projektu mogła skoncentrować się na merytorycznej realizacji projektu.