"Wczesna profilaktyka problemów w rozwoju psychospołecznym i ryzykownych zachowań dzieci i młodzieży" autorstwa M. Deptuły, A. Potorskiej i Sz. Borsicha dostępna online
Monografię pod tytułem Wczesna profilaktyka problemów w rozwoju psychospołecznym i ryzykownych zachowań dzieci i młodzieży przygotował zespół autorów: prof. dr hab. Maria Deptuła oraz doktoranci i pracownicy Katedry Pedagogiki Opiekuńczej i Profilaktyki Społecznej mgr Alicja Potorska i mgr Szymon Borsich. Praca powstała w ramach projektu „Polsko-ukraińska współpraca naukowo-metodyczna na rzecz wspierania rozwoju systemu profilaktyki i kształcenia specjalistów w zakresie przeciwdziałania zachowaniom ryzykownym dzieci i młodzieży w Ukrainie” zrealizowanego na rzecz Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego Ivana Franki w Drohobyczu (Ukraina). Wersję polską w 2018 roku wydało Wydawnictwo Naukowe PWN, a wersję ukraińską w 2019 roku Wydawnictwo Naukowe UKW.
Z uwagi na deficyt w Ukrainie literatury naukowej poświęconej zachowaniom ryzykownym dzieci i młodzieży oraz profilaktyce tych zachowań opartej na naukowych podstawach, w ramach projektu zaplanowano opracowanie monografii autorskiej adresowanej do kadry akademickiej, profilaktyków-praktyków oraz studentów przygotowujących się do pracy profilaktycznej. Monografia została przetłumaczona na j. ukraiński i włączona do zestawu lektur obowiązkowych dla studentów PUPIF w Drohobyczu, którzy zdecydują się na wybór dodatkowego modułu kształcenia przygotowującego do pracy profilaktycznej z dziećmi i młodzieżą.
Celem zwiększenia dostępności do monografii zarówno w Polsce jak i w Ukrainie przygotowano wersje papierowe i elektroniczne pracy w j. polskim i j. ukraińskim do zamieszczenia na stronach repozytoriów partnerskich Uniwersytetów, oraz instytucji zainteresowanych realizacją projektu. Wersje papierowe zarówno w Polsce jak i Ukrainie trafiły do bibliotek największych i najpopularniejszych uniwersytetów państwowych, oraz były dystrybuowane wśród praktyków i badaczy zainteresowanych profilaktyką podczas konferencji i seminariów o charakterze naukowym i metodycznym. W rezultacie w Polsce rozdystrybuowano 900 egzemplarzy monografii dzięki sfinansowaniu przez PARPA dodatkowego nakładu, natomiast w Ukrainie 300 egzemplarzy.
Monografię zrecenzował dr hab. Krzysztof Ostaszewski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Przekładu na j. ukraiński dokonała dr hab. Julia Gorbaniuk – prof. nadzw. KUL.
Książka dostepna jest w repozytoriach UKW i PUPIF. Możliwe jest jej podbranie za pomocą kodów QR zamieszczonych na okładce ukraińskiej wersji językowej.
_____________________________________________________________________________
*Praca powstała w ramach projektu: Polsko-ukraińska współpraca naukowo-metodyczna na rzecz wspierania rozwoju systemu profilaktyki i kształcenia specjalistów w zakresie przeciwdziałania zachowaniom ryzykownym dzieci i młodzieży na Ukrainie, dofinansowanego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na podstawie umowy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego nr 36/56/3.5/17/DEA zawartej dnia 21 września 2017 oraz że jej wydanie zostało sfinansowane ze środków przewidzianych na realizację tego projektu oraz z dotacji na utrzymanie potencjału badawczego Wydziału Pedagogiki i Psychologii przyznanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.