Katedra Pedagogiki Opiekuńczej i Profilaktyki Społecznej

Zapowiedź współpracy w Programie Erasmus +

W dniach 26-27 maja  2014 r. zespół Zakładu Pedagogiki Opiekuńczej z Profilaktyką Społeczną UKWpodejmował Gości zagranicznych będących przedstawicielami Komitetu Zarządzającego Projektem Educ-Europe COPIL w składzie: Eric Quedreux i Giacomo Baldin reprezentujący Fundację AUTEUIL z Francji, Karin Laude reprezentująca INFA z Francji, Guido Margodt reprezentująca Karel de Grote Hogeschool z Belgii oraz François Gillet reprezentujący Haute Ecole de Bruxelles z Belgii. Celem wizyty studyjnej ww. Gości w naszej Uczelni było m.in. omówienie warunków dalszej współpracy i uczestnictwa ZPO, jako partnera w kolejnym Programie Educ-Europe zatytułowanym Développement du pouvoir d’agir des éducateurs et des bénéficiaires dans les domaines de la jeunesse en danger et de l'exclusion sociale, którego formularz aplikacyjny został złożony w 6 maja 2014 r. do postępowania konkursowego w ramach Programu Erasmus +. Program realizowany ma być w terminie: wrzesień 2014-lipiec 2016. Wizyta miała na celu również zapoznanie się z modułem pracy indywidualnej i grupowej na rzecz jednostki zagrożonej. W ramach pobytu Gości zaplanowano również wizytę w Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej nr 2 w Bydgoszczy.
Warto dodać, że pracownicy Zakładu Pedagogiki Opiekuńczej z Profilaktyką Społeczną mieli już okazję współpracować dwukrotnie z członkami Komitetu Zarządzającego Programem Educ –Europe COPIL. Po raz pierwszy, w okresie od 01.10.2006 - 30.09.2008, jako partnerzy w Projekcie pilotażowym: Europejskie Kształcenie Wychowawców oraz po raz drugi w terminie od 01.10.2008 do 30.09.2010 również jako partnerzy w Projekcie. Obydwa projekty realizowane były w ramach Programu Leonardo da Vinci, którego koordynatorem była Fundacja d’Auteuil w Paryżu. Partnerami w obu projektach były szkoły wyższe kształcące wychowawców do pracy z młodzieżą zagrożoną oraz fundacje prowadzące placówki opiekuńcze.
Celem projektu pilotażowego było opracowanie treści modułu kształcenia łączącego w sobie długoterminowy (3-6-miesięczny) staż za granicą w placówce opiekuńczo-wychowawczej dla młodzieży zagrożonej prowadzonej i/lub rekomendowanej przez partnerów pracujących w projekcie połączony ze studiowaniem przez Internet.
Celem projektu było stworzenie ram prawnych i organizacyjnych dla odbywania stażu w placówkach opiekuńczych w krajach uczestniczących w projekcie. Przygotowano przewodnik dla stażystów i opiekunów praktyk oraz wytyczne do globalnej oceny stażu połączonego z realizacją modułu teoretycznego. Dzięki tej współpracy studenci studiujący Pedagogikę o specjalności: Opieka i wychowanie z profilaktyką społeczną (studia I stopnia) lub Opiekuńczą (studia II stopnia) znający w wystarczającym stopniu język francuski lub hiszpański mogli odbywać staże zagraniczne w Belgii, Francji, Hiszpanii i Rumunii. Możliwość tę udostępniono również studentom Resocjalizacji.
W ramach drugiego projektu zorganizowano liczne spotkania, których celem było doskonalenie wymiany stażystów oraz rozwijanie zawartości strony internetowej stworzonej w ramach poprzedniego projektu. Odbywały się także wizyty studyjne w placówkach opiekuńczych wytypowanych przez partnerów do przyjmowania stażystów oraz spotkania opiekunów stażu z placówek opiekuńczych oraz z ramienia uczelni partnerskiej. Koordynatorem obu projektów z ramienia UKW była prof. Maria Deptuła, Kierownik Zakładu Pedagogiki Opiekuńczej z Profilaktyką Społeczną.

Źródło: zajrzyjdobiblioteki.blogspot.com